Аграрний потенціал України
Виробництво зернових може бути обмеженим тільки внутрішніми можливостями фінансування АПК і земельними ресурсами.
Агросектор в Україні – це галузь, яка має природні конкурентні переваги.І це сектор, продукція якого в найближчі 50-100 років буде необхідна в світі.
АПК вже зараз досягнув рівня металургії в структурі зовнішньої торгівлі.І якщо ми бачимо, що на світовому ринку металу нам все важче конкурувати, в першу чергу з Китаєм, то по виробництву аграрної продукції Китай нам не конкурент.І взагалі у нас мало конкурентів в цій сфері.Нам ніщо не заважає зконцентруватися на розвитку перспективного сектору.І для зовнішніх інвесторів, і місцевих виробників вже очевидна перспективність нарощування виробництва зерна в Україні, тому ростуть врожаї.
У нас майже необмежений зовнішній ринок.В 1950 році населення планети складало 3 млрд людей, в 2000 – 6 млрд, зараз – 7 млрд.Прогноз до 2020 – 9 млрд.При цьому к-сть землі в оброблюванні не змінюється.В 1950 році оброблювалось 1 млрд 400 млн га, зараз показник стабілізувався на 1 млрд 600 млн га.Подальший ріст малоймовірний – навпаки, землі виводяться з експлуатації, частина земель деградує, частина віддається не для харчових цілей, а на біопаливо і біоетанол.
Зараз на душу населення приходиться 0,3 га землі, до 2050 року буде 0,18 га. Врожайність не збільшується – і в США, і в Європі фактично досягнуто піку, добитися збільшення показників можна лише тільки за рахунок застосування ГМ – технологій.
Щодо аграрного потенціалу Україна стабільно входити в топ-10 по багатьом параметрам.І за кількістю сільгоспземель (41 млн га), і за кількістю землі, придатної до обробки (32 млн га), за виробництвом кукурудзи (ми в топ-6) і по вирощуванню пшениці (топ-10).Україна – один із найкрупніших світових постачальників сільгоспкультур.На першому місці США, але у нас є шанс посісти стабільне друге місце.Ми бачимо потенціал зростання світових цін на зернові – це позитивний для нас фактор, так як є чітка кореляція внутрішніх цін в Україні з зовнішніми.