Скільки зекономлять аграрії на відміні сертифікації зерна?
Відмінена обов'язкова сертифікація зерна і елеваторів.Звільнено імпортерів засобів захисту рослин від необхідності отримувати згоду на ввезення кожної окремої партії продукції.
Ці зміни направлені перш за все на усунення причин корупції в держвідомствах, оскільки одна і та ж функція контролю раніше передбачала декілька документів, на отримання яких необхідно «відстьогнути» відповідному чиновнику.За підрахунками УКАБ, тільки на ринку зерна українським аграріям відміна сертифікації дозволить зекономити до 1 млрд. грн. щорічно.Видачею сертифікатів якості зерна раніше займалась Держсільгоспінспекція України.
Суб'єкти ринку звертають увагу на безкорисність цих сертифікатів – замість них логічніше користуватися заключенням державних або приватних лабораторій або міжнародних сюрвеєрів .Сертифікати якості зерна не вимагаються на митниці, а обходяться дуже часто значно дорожче, ніж сертифікати міжнародних сюрвеєрських компаній, які визнаються у всьому світі.Витрати на оформлення документів контролю якості збільшують собівартість кожної тоні зерна на 2-3$.Тім паче, що відміна сертифікації ніяк не вплине на якість продукції.Крім того кожен із 700 українських елеваторів обладнаний власною лабораторією.При відгрузці зерна елеватор може видати свій сертифікат.
Проте грошові витрати на безкорисну документацію були не єдиним недоліком попередньої системи контролю.Оскільки Держсільгоспінспекція України мала право видавати сертифікат протягом 3 днів, його отримання призводило до регулярних затримок при транспортуванні продукції,при цьому власник зерна вимушений сплачувати ще й за простій сагонів Укрзалізниці.
Держсільгоспінспекція – не останній регуляторний орган в АПК, чию роботу треба оптимізувати.Апарат чиновників у Мінагропроді надзвичайно роздутий.Ці люди отримують середню або навіть малу заробітну платню і це призводить до корупції.Можливо, що за реформами підуть массові скорочення, звільнення.Наступні на черзі – карантинна і ветеринарна служби...
- Аграрний потенціал УкраїниЗовнішній ринок споживає все більше і більше сільськогосподарської продукції.Цей ріст не дуже масштабний і складає близько 2-3% на рік, але він стабільний і довгостроковий.Посилаючись на те, що всього у кількох країн у світі є можливість збільшити віПовна версія новини